IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нищо не е табу: ЕС все пак може да изключи Русия от Swift

Приетият предишната вечер пакет от санкции срещу Русия във връзка с агресивната ѝ война срещу Украйна ще бъде приложен незабавно

21:15 | 25.02.22 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Валдис Домбровскис (вл.),Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка (ЕЦБ), френският министър на финансите Брюно Льо Мер и Паскал Донохоу, ирландски министър на финансите и председател на Еврогрупата, говорят по време на пресконференцията в рамките на неформалната среща на върха на финансовите министри на ЕС в Париж.<em> Снимка

Валдис Домбровскис (вл.),Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка (ЕЦБ), френският министър на финансите Брюно Льо Мер и Паскал Донохоу, ирландски министър на финансите и председател на Еврогрупата, говорят по време на пресконференцията в рамките на неформалната среща на върха на финансовите министри на ЕС в Париж. Снимка

Европейският съюз може да затегне санкциите си срещу Русия, като евентуално предприеме стъпки за изключването ѝ от международната платежна система Swift. Френският министър на финансите Брюно льо Мер заяви в рамките на среща с колегите си от ЕС в Париж в петък, че споразумение по спорния въпрос между държавите членки може да бъде постигнато "в близките часове".

В съвместно изявление министрите на финансите на ЕС заявиха, че приетият предишната вечер пакет от санкции срещу Русия във връзка с агресивната ѝ война срещу Украйна ще бъде приложен незабавно. „Тези санкции ще продължат толкова дълго, колкото е необходимо, и ще бъдат допълнени с други решения", се казва в изявлението.

Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) бяха приканени да „обмислят последиците от по-нататъшното ограничаване на достъпа на руските институции до финансовата система". „Всички възможности са на масата“, каза Льо Мер.

Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис заяви, че вече се подготвят следващите стъпки срещу Русия. „Нищо не бива да е табу в тази област“. Нов кръг санкции ще бъде насочен и срещу Беларус, която е съюзник на Русия.

Досега някои държави членки на ЕС, включително Германия и Италия, бяха против изключването от Swift. Льо Мер заяви, че „група държави" все още се колебае дали да изключи Русия напълно от финансовата система. „Франция не е част от тази група", уточни той.

Но една от задачите на френското председателство на ЕС е да изгради единство по този въпрос, каза той. „Бързината е ядреното оръжие на финансовите пазари", каза министърът. Използването на това оръжие трябва да бъде внимателно обмислено.

Линднер: Германия не е изолирана

Германският министър на финансите Кристиан Линднер заяви на пресконференцията си в Париж, че не може да потвърди, че Германия е изолирана по въпроса за Swift или че е подложена на критики. Федералното правителство било отворено за вземането на подобно решение. 

Въпреки това било „легитимно" да се задават и въпроси за последиците, особено по отношение на въздействието върху доставките на руски газ за Европа. Поради това ЕК възложи "техническо проучване" на възможните последици. Европейските санкции вече са гарантирали, че са възможни "само отделни трансакции" с руски финансови институции, добави германският министър.

Освен във финансовия сектор наказателните мерки, приети от лидерите на ЕС в четвъртък вечерта, имат за цел да отслабят ключови руски индустрии чрез контрол на износа на високотехнологични продукти. В транспортния сектор основната цел е да се откъсне руската авиационна индустрия от доставките на резервни части и други технологии. Освен това се атакуват пътуванията и имуществото на бизнесмени и държавни служители.

Програмата на срещата на финансовите министри на ЕС беше променена своевременно и съкратена до един ден заради руското нападение срещу Украйна. Сега вниманието е насочено към прилагането на санкциите и въздействието им върху европейската икономика, особено в енергийния сектор.

„Единството на европейските държави и силата на европейската икономика ще ни позволят да смекчим въздействието на кризата", се казва в съвместното изявление. „Ще предприемем съответните мерки, за да ограничим въздействието върху нашите граждани и предприятия“.

ЕЦБ предупреждава за последиците

Европейската централна банка (ЕЦБ) очаква инфлацията да продължи да се повишава заради кризата, заяви ръководителят на централната банка Кристин Лагард. „ЕЦБ е готова да предприеме всички необходими стъпки, за да осигури ценова и финансова стабилност в еврозоната", заяви Лагард, която също присъства на срещата в Париж.

Тя заяви, че ЕЦБ ще направи „цялостна оценка" на възможните последици от нападението на Русия над Украйна и европейските санкции с оглед на следващото заседание на Съвета на 10 март. Повишаващите се цени на енергията и икономическата несигурност са двата най-големи потенциални фактора, които могат да попречат на потребителските разходи, инвестициите и съответно на растежа, каза Лагард.

Все още обаче е твърде рано да се предвидят икономическите последици. Това се отнася и за спекулациите дали ЕЦБ ще трябва да отложи обрата в лихвените проценти, поясни тя.

„Санкциите срещу Русия ще се отразят и на европейската икономика", каза Домбровскис. Първите оценки на ЕК сочат, че растежът в ЕС ще бъде по-слаб, но няма да спре. Преди началото на войната Брюксел очакваше икономически растеж в ЕС от 4% през тази година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 2 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
Скоро ще видим кои са скъсаняците. Русия си има своя активна платежна система, вътрешните разплащания няма да пострадат. Самата тя не внася от запад нищо, без което да не може да издържи няколко месеца, дори години. Но погледнато от другата страна, така ли е? То и сега европейската индустрия е в колапс, когато Газпром си изпълнява договорите... а ако изобщо НЯМА газ? И то не е само до газ - а пшеница, петрол, торове, метали? Но най-безумното е, че от ЕК чакали "икономически растеж" - какъв растеж, бе - ако резнете Русия, след месец изобщо няма да имате икономика !!! Разбира се, хубавото е, че това не е ваза да я счупиш. Като им припари, набързо ще се кротнат и едните и другите. Иначе позицията на тоя естонец домбровскис е обяснима - то естония изобщо нещо произвежда ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 1
baba_meca
преди 2 години
а как ще си плащат газ, петрол... ?!?!?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Оппааа, следва шамар с крак! Ей сега ще напълните гащурите, скъсаняци с петолъчки и техния слyгинаж!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 0
Ivan N.
преди 2 години
Първо Естония, Литва и Латвия. Петър Велики ще пребъде...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 4
ing5rov
преди 2 години
иване , каква полша бе ... ?! с тая инерция , до две седмици са в Берлин ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
Ivan N.
преди 2 години
Ами дай нищо да не правят и да изчакат нападение над Полша, за да започнат да се отбраняват някак си. Путин затвори сума ти журналисти и културни дей и в затвора, обвини опозицията в какво ли не и нападна мирна страна, а фанатици като теб все още го оправдават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 8
дядя Вова
преди 2 години
Това ще е края на западната хегемония. Промишлената и енергийната+суровинна свръхдържави ще байпаснат, а останалото ще прави като вятъра. Байпаса отдавна го има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 6
ing5rov
преди 2 години
е па голем праз ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още